Пам’ятка безпечної поведінки під час літніх канікул
В період літніх канікул, вкрай необхідно дотримуватися певних правил безпеки з метою збереження здоров'я та недопущення травматизму. Літній сезон асоціюється з активними видами дозвілля, проте деякі локації та ситуації можуть становити потенційну загрозу.
Варто пам'ятати, що небезпеку можуть становити сходові прольоти, підвальні приміщення, горища, будмайданчики, ліфтове обладнання тощо. Ігри у зазначених місцях можуть призвести до отримання травм різного ступеня важкості. Виявлені невідомі предмети не слід піднімати чи кидати у вогонь, а краще повідомити про їх місцезнаходження Державну службу з надзвичайних ситуацій або органи Національної поліції за номером 102.
Під час відпочинку на узбережжях водойм обов'язково необхідно дотримуватись правил безпечної поведінки на воді та поблизу неї. Одяг та взуття мають відповідати вимогам сезону. Протягом канікулярного періоду також залишаються чинними правила пожежної безпеки та дорожнього руху. Дотримання зазначених рекомендацій сприятиме безпечному проведенню літнього відпочинку.
КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
–ходити на територiї новобудов;
–купатись у заборонених місцях;
–розкладати багаття в лiсi, поблизу лiнiй електропередач;
–їздити на велосипедi (скутері, мопеді, моторолері) тiєю частиною дороги, де рухається транспорт.
ОБОВ’ЯЗКОВО ДОТРИМУВАТИСЬ ПРАВИЛ:
–дорожнього руху;
–користування газовими, електричними приладами;
–користування пасажирським лiфтом;
–протипожежної безпеки;
–прогулянки на велосипедi (скутері, мопеді, моторолері).
НАЙВАЖЛИВІШІ ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ:
–ходити тільки правою стороною тротуару;
–дорогу переходити, не поспiшаючи;
–не можна переходити дорогу навскіс;
–переходячи дорогу, слiд подивитися ліворуч, а дiйшовши до середини, зупинитись i поглянути праворуч;
–якщо не встигли перейти вулицю, а рух транспорту почався, слiд зупинитись на серединi вулицi й зачекати, поки рух припиниться;
–якщо немає тротуарiв, слiд триматись лiвого боку дороги, тобто йти назустріч транспорту, що рухається.
ПРАВИЛА ЕНЕРГОБЕЗПЕКИ
–під час вимикання електроприладiв забороняється витягувати вилку з розетки за шнур;
–категорично забороняється користуватись електроприладами, в яких знайдено несправнiсть;
–не можна торкатись мокрими руками електроприладiв, якi знаходяться пiд напругою;
Пам’ятайте: зовнiшнiми ознаками несправностiелектропроводки або приладiв є специфiчний запах пiдгораючоїiзоляції, з’явлення іскріння, перегрівання штепсельних розетокiвилок.
ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ ПРЕДМЕТИ
До виявлених вибухонебезпечних предметiв нi в якому разi не можна торкатись, перекладати, розряджати, зберiгати;
Забороняється використовувати підозрілі предмети для розпалювання вогню;
Не можна збирати, підозрілі предмети здавати в металобрухт;
Виявивши вибухонебезпечнi предмети, необхiдно термiново повiдомити ДСНС, мiлiцiю, школу чи вiйськкомат.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ПАХНЕ ГАЗОМ
–відкрийте усі вікна та кватирки, провітріть помешкання;
–перевірте, чи перекриті на плиті конфорки горілок;
–негайно телефонуйте до служби газу за номером 104;
–у жодному разі не вмикайте світло у загазованому та сусідніх приміщеннях і не запалюйте вогонь.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В СПЕКУ
Тепловий удар – це небезпечний для життя стан, який виникає при дії на тіло людини підвищеної температури, в умовах підвищеної вологості, зневоднення і порушення терморегуляції організму. Основні симптоми та ознаки теплового удару: висока температура тіла (40°С і вище) – головна ознака, спрага, відсутність потовиділення, почервоніння шкіри, прискорене дихання, підвищення частоти серцевих скорочень, може розвинутись пульсуючий головний біль, можливі судоми, галюцинації та втрата свідомості. Перша допомога при тепловому ударі:
–якщо ви відчули перші симптоми теплового удару і перебуваєте на вулиці, негайно зайдіть в прохолодне кондиціоноване приміщення;
–зніміть тісний одяг, розв’яжіть краватку, зніміть взуття;
–якщо є можливість, прийміть прохолодний душ чи ванну, обгорніться вологим простирадлом або включіть вентилятор.
КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ В СПЕКУ ВЖИВАТИ АЛКОГОЛЬ, ТОМУ ЩО СТВОРЮЄТЬСЯ ВЕЛИЧЕЗНЕ НАВАНТАЖЕННЯ НА СЕРЦЕ, А ТАКОЖ НА МОЗОК ЛЮДИНИ.
Пам’ятайте, що надто багато випитої вологи може викликати гіпертонічний криз, який супроводжується обов’язковим підйомом артеріального тиску, що загрожує інсультом та інфарктом.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В ЛІСІ
1.Якщо ви у лісі з друзями, подавайте один одному сигнали, щоб не загубитися: перегукуйтесь, плескайте в долоні.
2.Намагайтеся запам'ятовувати свій шлях або робіть для себе помітки.
3.Тримайтеся подалі від диких тварин, особливо від їхніх дитинчат – поруч із ними обов'язково будуть дорослі тварини. Небезпечним може виявитись не лише вовк або дикий кабан, але й олень, лось, козуля, лисиця.
4.Уважно дивіться під ноги, обдивляйтеся впалі дерева та колоди, перед тим як сісти відпочити – там можуть бути гадюки чи вужі. Якщо Вас або товариша вкусить змія, відразу ж видавіть з ранки краплю крові з отрутою і висмокчіть кров із ранки впродовж півгодини, увесь час спльовуючи (але це можна робити, коли у роті немає поранень). Потім щільно перев'яжіть руку чи ногу вище за місце укусу, але так, щоб вона не заніміла. І негайно до лікарні!
5.Небезпечними для людини є деякі комахи. Наприклад, кліщі є переносниками збудників інфекційних захворювань (хвороба Лайма, кліщовий рикетсіоз). При укусі кліща: обережно видаліть його за допомогою пінцета. Брати треба біля головки або хоботка і тягнути дуже легко, не розриваючи його. По змозі збережіть кліща у склянці: якщо з’являться симптоми захворювання, лікар може попросити вас показати, який саме кліщ укусив. Видаливши кліща, вимийте руки та шкіру довкола місця укусу з милом; якщо ж вам не вдалося повністю видалити кліща, зверніться за консультацією до лікаря.
За наявності перелічених нижче симптомів зверніться до лікаря:
–висип;
–підвищення температури;
–затвердіння м’язів шиї;
–м’язові болі;
–біль і запалення суглобів;
–збільшення лімфовузлів;
–грипоподібні симптоми.
6.Якщо ви заблукали:
–пригадайте останню прикмету, на яку ви звернули увагу (повалене дерево, зламана гілка) і спробуйте знайти до неї дорогу;
–дослухайтеся – можливо, ваші друзі чи батьки зовсім поруч;
–пам'ятайте: мурашники завжди розташовуються з південного боку дерева, пенька або куща; а моху найбільше з північного боку. Але щоб скористатись цими прикметами, треба звернути увагу, у якому напрямі ви йшли від самого початку.
7.Вогнища можна розпалювати тільки в тих місцях, де немає хвойного молодняку, а в пожежонебезпечний період установлюються обмеження щодо розпалювання багаття будь-де:
–якщо ви розпалюєте багаття, то місце, де воно буде, необхідно обкопати зусібіч, а коли ви вже збираєтесь піти, вогонь необхідно старанно загасити за допомогою землі, піску або води;
–потрібно стежити, аби не було розлітання іскор від вогнища;
–забороняється кидати незагашеними недопалки та сірники;
–забороняється залишати у непередбачених для цього місцях лісу обмащене, просочене бензином, газом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я та інше сміття;
–також у пожежонебезпечний період обмежено в’їзд на територію лісового фонду будь-яким транспортним засобам.
8.Якщо ж ви все-таки опинилися в осередку пожежі, варто запам’ятати кілька правил поводження у такій ситуації:
–не панікуйте та не тікайте від полум’я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а рухайтесь полум'я проти вітру, закривши голову й обличчя одягом;
–з небезпечної зони, до якої наближається полум’я, виходьте швидко, перпендикулярно до напряму розповсюдження вогню;
–якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість, увійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте повітрям, що знаходиться низько над поверхнею землі – повітря тут менш задимлене, рот і ніс при цьому прикрийте одягом чи шматком будь-якої тканини;
–гасити полум’я невеликих низових пожеж можна, забиваючи полум’я гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим ґрунтом та затоптуючи ногами; будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитись і травмувати вас;
–під час гасіння пожежі, не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з уваги інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв’язок за допомогою голосу;
–особливо будьте обережні у місцях торф’яних пожеж, враховуйте, що там можуть створюватись глибокі вирви, тому пересувайтеся, по змозі, перевіряючи палицею глибину шару, що вигорів;
–після виходу з осередку пожеж повідомте місцеву адміністрацію та пожежну службу про місце, розміри і характеристику пожеж.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ БІЛЯ ВОДОЙМИЩ
1.Не засмагайте надто довго: є небезпека перегрітись і отримати сонячний удар.
2.Не купайтеся й не пірнайте у воду після тривалого перебування на сонці: вам може стати погано. Купатись краще вранці або ввечері, коли тепло, але не можна перегрітися.
3.Ніколи не пірнайте у незнайомих місцях! Тут може виявитись неглибоко, а інколи на дні лежать гнилі колоди, гостре каміння, об яке можна поранитись, та густі водорості, у яких легко заплутатися.
4.Не грайте в тих місцях, звідки легко впасти у воду.
5.Не влаштовуйте у воді ігор, пов’язаних із захватами.
6.Не вирушайте у плавання на саморобних плотах.
7.Не ходіть купатись на водойми без супроводу дорослих.
8.Не запливайте на глибокі місця на надувних матрацах та кругах.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В ГРОЗУ
Грози – явище звичне, але не кожен знає, як поводитись під час грози. Ось кілька важливих правил:
1.Уникайте відкритої місцевості. Блискавка, як відомо, б’є в найвищу крапку місцевості, а одинока людина в полі – це і є така крапка. Якщо ви з якихось причин залишилися в полі віч-на-віч з грозою, сховайтеся в будь-яку можливу канавку, ямку або в найнижчому місці поля, сідайте навпочіпки і схиліть голову.
2.Під час грози уникайте води, оскільки вона добре проводить струм. Удар блискавки поширюється навкруги водойми в радіусі 100 метрів. Часто вона б’є в береги. Ось чому під час грози необхідно відійти подалі від берегів, не можна купатись та рибалити.
3.Дуже небезпечно під час грози розмовляти по мобільному телефону, найкраще його вимкнути. Були випадки, коли вхідний дзвінок спричиняв ураження блискавкою.
4.Бажано залишити металеві речі: годинники, ланцюжки, розкриті парасольки, окуляри – потенційні цілі удару. Відомі випадки удару блискавки по зв’язці ключів, які знаходилися в кишені.
5.Якщо ви побачите у повітрі білу кульку діаметром приблизно від 5 до 50см, то пам’ятайте, що це може бути кульова блискавка – рідкісне, цікаве та маловивчене природне явище, проте вкрай небезпечне для життя. Не намагайтеся наблизитись і тим більше торкнутись її, а навпаки, дуже обережно відійдіть якомога подалі, або сховайтеся в будь-якому закритому місці. Кульова блискавка може з’явитись і в закритому приміщенні.
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ХАРЧОВОМУ ОТРУЄННІ
Перші ознаки харчового отруєння можуть виявитись як через 20-30 хвилин після вживання продукту в їжу, так і через 5 або 10 годин – це залежить від виду токсину, який викликав отруєння. Зазвичай, харчове отруєння супроводжується нудотою, блювотою, діареєю, болями в шлунку і кишківнику. У хворого може бути підвищена температура. Сильні й небезпечні отрути навіть здатні вражати нервову систему людини. Може бути ослаблений зір, навіть наступити параліч м’язів дихальної системи, інших м’язів.
Як надати першу допомогу?
Перше, що необхідно зробити при харчовому отруєнні – це максимально швидко звільнити шлунок і кишківник потерпілого від отрути. Для цього обов’язково слід зробити потерпілому промивання шлунку, викликати блювоту, зробити клізму.
Хворому слід дати активоване вугілля з розрахунку 1 таблетка на кожні 10кг ваги постраждалого. Прийом повторювати кожні 2-3 години доти, доки вугілля не з’явиться у випорожненнях хворого.
При будь-яких підозрах на отруєння грибами, хімікатами чи ботуліном потрібно негайно викликати «швидку» – кожна хвилина зволікання може коштувати хворому життя!
Пам’ятка про коронавірус
Коронавіруси (Coronaviridae) — велика родина респіраторниходноланцюгових РНК-вірусів, що включає на січень 2020 року 39 видів вірусів, об'єднаних у 2 підродини Letovirinae та Orthocoronavirinae (до яких належить і 2019-nCoV / SARS-CoV-2, який спричинив згідно з міжнародною медичною термінологією спалах коронавірусної хвороби - COVID-19, що почався в грудні 2019).
Віруси цієї родини уражають людину, котів, птахів, собак, велику рогату худобу, свиней, кажанів, деяких диких хижих ссавців тощо. Вірусний геном завдовжки 26–32 kbp.
Коронавіруси спричиняють захворювання різного ступеня тяжкості, від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому.
Вперше вірус цієї родини був виділений у 1965 році у пацієнта з гострим ринітом.
1.Хто може заразитися цим вірусом?
Люди, які живуть або подорожують в районах, де циркулює вірус COVID-19, можуть піддаватися ризику зараження. В даний час COVID-19 циркулює в Китаї, де знаходиться переважна більшість інфікованих людей. Захворілі з інших країн перебували серед людей, які нещодавно прибули з Китаю або жили чи працювали в тісному контакті з цими мандрівниками. Медичні працівники, які доглядають за хворими COVID-19, піддаються більш високому ризику та повинні захищатися за допомогою відповідних заходів профілактики і контролю інфекцій.
2. Хто має вищий ризик отримання важкої форми захворювання?
Хоча вірус ще не до кінця вивчений, але на сьогодні відомо, що люди похилого віку, а також з хронічними захворюваннями більш схильні до ризику розвитку важких захворювань.
3. Як довго вірус живе на поверхнях?
За попередньою інформацією, вірус може виживати на поверхнях лише протягом декількох годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.
4. Чи можна заразитися вірусом COVID-19 від людини, у якої немає симптомів?
Люди, інфіковані COVID-19, можуть бути переносниками хвороби до того, як проявляться симптоми. Однак, ґрунтуючись на наявних на цей час даних, саме люди, у яких уже є симптоми захворювання, є переважним джерелом поширення вірусу.
5. Чи існують на сьогодні специфічні методи лікування?
На сьогоднішній день немає ліків, рекомендованих для профілактики або лікування нового коронавірусу.
Вберегтися від вірусу можна, дотримуючись звичайних заходів обережності та правил гігієни:
- мийте руки з милом упродовж 20-ти секунд або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому повинен бути не менше 60-80%;
- не торкатися очей, носа, рота брудними руками;
- не контактуйте з особами, у яких наявні симптоми застуди чи інших захворювань верхніх дихальних шляхів, триматись від них на відстані 1,5-2 метра;
- на певний час відмовитись від рукостискань і вітальних поцілунків;
- не подорожуйте до епіцентрів захворювання;
- у разі появи перших симптомів ГРВІ, високої температури - невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря в телефонному режимі або викличте екстрену медичну допомогу;
- повідомте попередню історію подорожей, якщо такі були;
- закривайте ніс та рот при чханні серветкою, яку потім варто обов'язково викинути;
- уникайте контактів з хворими тваринами;
- не вживайте сиру або без належної термічної обробки їжу тваринного походження;
- стежте за рекомендаціями ВООЗ та інформуйте дітей про правила гігієни.
І найголовніше – зберігайте спокій. Обов’язково дотримуйтеся рекомендацій з особистої гігієни.
Правила безпечної поведінки учнів під час зимових канікул
Шановні учні, нагадуємо вам про необхідність дотримання
наступних правил поведінки під час зимових канікул:
Дотримуйтеся:
правил дорожнього руху;
правил електробезпеки;
правил протипожежної безпеки;
правил поведінки на воді;
правил поведінки з вибухонебезпечними предметами;
правил поведінки під час карантину спричиненим гострою респіраторною хворобою COVID-19.
Категорично забороняється :
контактувати з незнайомими людьми;
перебувати на об’єктах незавершеного будівництва;
відвідувати водоймища без нагляду дорослих;
розпалювати вогнища у лісі;
Шановні батьки!
Будьте самі прикладом для дітей в будь-яких ситуаціях,
особливо тих, які пов’язані зі збереженням здоров’я та життя Вашої дитини!
Пам’ятка
«Безпечні зимові канікули»
Незабаром зимові канікули — пора відпочинку, свят та розваг. Але для того щоб канікули були веселими й корисними, необхідно пам’ятати про безпечну поведінку!
Правила поведінки на водоймах, вкритих кригою:
Не можна з’їжджати на лижах із крутого берега на кригу: у разі різкого навантаження він може провалитися.
Категорично забороняється дітям грати на тонкій кризі.
Небезпечно бути біля берегів, де найчастіше виникають промоїни, тріщини й розриви льоду.
На льоду краще мати при собі знаряддя безпеки (лижі, мотузку, палицю).
Обходьте місця, вкриті товстим шаром снігу: під снігом лід завжди тонший; тонкий лід і там, де розливаються джерела, де швидка течія або струмок впадає в річку.
Переходьте річку тільки у встановлених місцях, товщина льоду має бути не менше за 15-20 см.
Катайтеся на ковзанах лише в перевірених та обладнаних для цього місцях.
Якщо лід почав тріщати та з’явилися характерні тріщини, негайно повертайтеся на берег. Не біжіть, відходьте повільно, не відриваючи ніг від льоду.
Обережно: бурульки!
Нестійкі погодні умови — відлига вдень і заморозки вночі — сприяють активному утворенню бурульок на покрівлях споруд (особливо старих будинків із похилим дахом) та великих деревах.
Будьте особливо уважними, проходячи біля будинків або високих дерев. Спершу впевніться у відсутності загрози падіння льодових наростів.
Якщо це можливо, тримайтеся на відстані від будинків та інших споруд, обираючи найбільш безпечний маршрут руху.
У жодному разі не заходьте за спеціальні огорожі поблизу будинків або дерев.
Правила поведінки під час ожеледиці
Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте у колінах, ступайте на всю підошву. Руки мають бути вільні. Пам’ятайте, що поспіх збільшує небезпеку під час ожеледиці, тому виходьте із будинку заздалегідь.
У разі порушення рівноваги швидко присядьте — це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.
Падайте із мінімальною шкодою для свого здоров’я. Відразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент падіння зберіться, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов’язково перекотіться — удар, спрямований на вас, зменшиться.
Не тримайте руки в кишенях: це збільшує можливість не тільки падіння, а й важких травм, особливо переломів.
Обходь люки: як правило, вони покриті льодом. Крім того, люки можуть бути погано закріплені, що збільшує ризик травмування.
Ідучи тротуаром, не проходьте близько до проїжджої частини дороги. Це небезпечно, адже є ризик підковзнутися і впасти під колеса автомобіля, що проїжджає.
Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та ожеледиці. Пам’ятайте, що через ожеледицю значно збільшаться відстань гальмівного шляху.
Якщо ви впадете і через деякий час відчуєте біль у голові й суглобах, нудоту — терміново зверніться до лікаря.
Правила пожежної безпеки під час святкування Нового року:
Щоб свято не затьмарилось пожежею, необхідно дотримуватись таких правил:
Ялинка має стояти на стійкій основі.
При виявленні несправності святкової ілюмінації (блимання лампочок, іскріння) слід одразу її вимкнути.
Не можна прикрашати ялинку целулоїдними іграшками.
Дітям забороняється купувати та використовувати піротехнічні засоби: феєрверки, петарди, ракети!
Пам’ятайте! Щороку збільшується кількість людей, які отримали травми через недотримання правил користування піротехнікою.
Правила протипожежної безпеки
Не грайтеся із сірниками та запальничками.
Не запалюйте свічки та бенгальські вогні без нагляду.
Не залишайте іграшки, книжки, одяг біля увімкнених обігрівачів.
Не сушіть речі над газовою плитою.
Не паліть багать у сараях, підвалах, на горищах.
Не вмикайте багато електроприладів одночасно: електромережа може згоріти.
Обов’язково вимикайте електроприлади, коли виходите із дому. Не тягніть за дріт руками, обережно вийміть штепсель із розетки.
На дачі або в селі не відкривайте грубку: від маленької вуглинки, що випаде з неї, може статися пожежа.
Посібник: Як поводитися в надзвичайних ситуаціях